Odolnost a trvanlivost dřevostaveb

Nyní se nacházíte v sekci poradny zaměřené na odolnost a trvanlivost dřevostaveb. Veškeré dotazy, které směřují k tomuto tématu, zodpovídáme do 2-3 pracovních dnů. Pokud jste nenašli odpověď na Váš dotaz již v zodpovězených otázkách, kontaktujte nás. Děkujeme.

 • Jaká je životnost dřevostavby?

Je-li dřevo v suchém prostředí, bude fungovat stovky let což známe z kostelů či roubených staveb. Počítejte, že po 40 letech přijde cyklus obnovy domu – výměna střešní krytiny, oken, izolací.


 • Do jaké míry odolá dřevostavba požáru nebo povodni?

Naše skladba stěn je certifikovaná v Pavus a.s. - tedy ohledně požárněbezpečnostního řešení, navíc v každé projektové dokumentaci je tato sekce rozvinuta ke konkrétnímu rodinnému domu. Povodeň a dřevostavba – obvodové stěny vyschnou mnohem rychleji než zděný dům. Dřevo má tu vlastnost, že velice rychle vodu vstřebá, ale mnohem rychleji ji ze sebe vydá.


 • Jak je to s hlukem při bydlení v dřevostavbě, je utlumen zvuk zvenku a není příliš slyšet hluk ze sousedního pokoje nebo z patra?

V našich dřevostavbách použíme betonové podlahy jak v přízemí, tak v patře vždy ve standardu. Hmota betonu ve spojení s kročejovou izolací výrazně eliminuje přenos zvuku mezi podlažími. Z venkovní zástavby dokážeme splnit i požadavky aglomerací v okolí letiště – okna s lepším zasklením, obvodový plášť s dvojitým opláštěním apod.


 • Jaké je v dřevostavbě riziko vzniku plísní?

Plíseň vzniká v přítomnosti vlhka a příčiny/rizika jsou stejné jako u zděné stavby. Rychlou demontáží sádrokartonu jste schopni zjistit příčinu a opravit ji.


 • Nedochází postupem času k hnilobě a trouchnivění dřeva, ze kterého je dřevostavba vyrobena? Pokud ano, jak se to řeší?

Dřevo v konstrukci nedegraduje a má trvanlivost stovky let.


 • Dcera hodně cvičí na kruzích a ráda by je měla zavěšené i ve svém budoucím pokoji v dřevostavbě. Nebude s tím problém?

Zpevnění pro houpačky či sportovní náčiní provádíme zdarma.


 • Nehrozí, že se do domu dostanou hlodavci či myši vykousáním díry ve stěně?

Teoreticky by mohly, ale stejně by se tak mohly dostat do domu z ytongu, který je také měkký. Není však zaznamenám případ vniknutí hlodavce skrz obvodovou stěnu do objektu.


 • Pokud by došlo ke zkratu elektrického vedení, nehrozí, že mi shoří celý dům?

Elektrický zkrat je jedna z nejčastějších příčin vyhoření. Všechna kabeláž v domě je ze samozhášivého materiálu, každá dřevostavba od nás dostává standardně požární hlásič a hasící přístroj.


 • Přemýšlím o dřevostavbě, ale docela se obávám vrzání podlah a praskání a lupání ve zdech domu, když bude dřevo pracovat. Musí každý budoucí obyvatel dřevostavby s těmito jevy prostě počítat nebo se je snažíte co nejvíce eliminovat? Pokud ano, jakým způsobem?

Tyto jevy klienti v našich dřevostavbách neregistrují, protože dřevo je vysušené, jedná se KVH řezivo.


 • Přemýšlím o stavbě třípodlažního rekreačního domu. Je reálné postavit tak vysokou dřevostavbu?

Ano, pakliže projektant dokáže nakreslit a stavební úřad povolí, zcela jistě dokážeme zrealizovat.


 • Kdyby byla silná vichřice, která někdy odnáší i střechy domů, nehrozí, že mi dřevostavbu prostě odfoukne?

Nehrozí, projekčně je dům naprojektován tak, aby obstál přírodním živlům.


 • Za jak dlouho je nutné dřevostavbu znovu kompletně natřít?

Exteriérové nátěry /palubky, terasa, podbití/ je doporučeno natírat po 5-10 letech, záleží na orientaci vůči světovým stranám, dešti apod.


 • Jak velký je rozdíl mezi dřevostavbami, které nabízíte, a dřevostavbou, která se běžně staví v Americe? Všiml jsem si, že dřevostavby z Ameriky toho moc při větší nepřízni počasí nevydrží...

V našich podmínkách se setkáme většinou s vichřicí, ve Státech se bavíme o hurikánech a stávající výstavba je tomu již přizpůsobena, nejen síle větru, ale také např. létajícímu kamení, které nesmí prorazit obvodovou stěnu dřevostavby (ocelové sítě ve stěně). Mezi současná základní pravidla, která je nutno respektovat patří a) založení objektu předně dle projektové dokumentace b) precizní kotvení zakládacího prahu (base plate) k základům c) dokonalé kotvení střešní konstrukce k obvodovým stěnám (hurricane straps).


 • Obávám se, že mi dřevostavbu postupně zničí houby nebo červotoči. Jak je proti těmto škůdcům dřevo ošetřeno a co pro jeho ochranu můžu (či musím) později udělat já?

Dřevo je kvality KVH, tedy vysušeno a tedy „nezajímavé“ pro většinu škůdců, kteří vyžadují mokré dřevo.


 • Uvažuji, že budu dřevostavbu vytápět klasickým krbem. Četla jsem ale, že narozdíl od zděné stavby dřevostavba po vyhasnutí krbu velmi rychle vychladne. Znamená to tedy, že bych musela chodit přikládat i několikrát za noc?

Není tomu tak, u špatně zaizolované stavby tomu tak být může, v našich případech klienti registrují pokles teploty v zimních měsících od půlnoci do rána (při vypnutém topení) o cca 1° C.


 • Je pravda, že difůzně otevřená skladba stěny je oproti uzavřené konstrukci více náchylná k možnému požáru?

Není, ale fasáda u difůzně otevřené stěny (dřevovláknitá fasáda) lépe hoří oproti fasádnímu polystyrenu.


 • Uvažujeme nad tím, že bychom chtěli mít ve své budoucí dřevostavbě také domácí posilovnu. Stroje na cvičení bývají většinou poměrně těžké. Byl by to v dřevostavbě problém? Pokud ne, je reálné mít posilovnu i v patře?

Není problém, v patře používáme vždy betonovou podlahu z důvodu eliminace přenosu zvuku, zatížení není problém.


 • Není v dřevostavbě v létě (zvlášť v patře) moc horko?

V patrovém domě (nehledě na konstrukci) bude v podkroví vždy teplo, vše je odvislé od tloušťky a kvality tepelné izolace v šikminách domu. Proto s klienty procházíme tuto problematiku tzv. fázového posunu a navrhujeme takovou skladbu, aby posun byl co nejdelší.


 • Uvažuji o dřevostavbě na samotě a vrtá mi hlavou, kdyby se do ní chtěl dostat zloděj, jestli mu nestačí jen prokopnout zeď nebo si do ní motorovou pilou jednoduše vyříznout otvor k vniknutí?

Každý dům na samotě se může stát obětí zlodějů. Pro zabezpečení těchto objektů je třeba spíše kvalitní zabezpečovací systém, než nedobytnost stěn, oken a dveří. Zloděj se dříve či později dostane prakticky kamkoliv a je jedno, jestli se jedná o dřevostavbu a nebo zděný dům. Není žádná dostupná technologie, kromě alarmu, která tomuto zamezí.

Chcete začít stavět? Kontaktujte nás a ušetřete.